Siirry sisältöön
Ilmiöt ja ihmiset

Kurkistus kulisseihin – tätä et tiennyt MasterChef Suomi -ohjelmasta

Laura Saukkonen

Lauran keittiöstä löytyy aina chiliä, valkosipulia ja juustoa – ja ruoasta ekstraripaus mustapippuria.

Oletko pohtinut, kuka suunnittelee MasterChef Suomi -ohjelman tehtävät? Entä, miten tehtävien raaka-aineet valitaan? MasterChef-ohjelman ruokatuottaja Taneli Kantanen raottaa verhoa ohjelman kulisseihin.

Rakastetun MasterChef Suomi -ohjelman uusi kausi pyörähtää liikkeelle helmikuussa 2025. Kauden mittaan kisaajat ottavat mittaa toisistaan tavoitteenaan voittaa himoittu MasterChef Suomi 2025 -titteli ja 10 000 euron rahapalkinto.

Mutta mitä ohjelman tuotannossa tapahtuu TV-kameroiden ulkopuolella? Kysyimme tätä ohjelman ruokatuottaja Taneli Kantaselta

Työtä kameroiden takana

Kantasen johtama viisihenkinen ruokatiimi ei kameroissa näy, mutta työ on ohjelman kannalta korvaamatonta: tiimin tehtävänä on tilata raaka-aineet ja huolehtia, että kilpailijoilla on käytössään tarvittavat välineet ja laitteet.

– Käytännössä olemme varmistamassa tehtävien onnistumisen. Aina tämä ei ole helppoa ja yllätyksiä tulee intensiivisen kuvausrupeaman aikana lähes päivittäin. Esimerkiksi kaloista on välillä mahdotonta tietää, mitä kalaa kyseisenä päivänä nousee, Kantanen kertoo.

Raaka-aineiden ja välineiden hankkimisen ohella tiimillä on oma roolinsa myös tehtävien ideoinnissa.

– Vaikutteita ohjelman tehtäviin tulee kansainvälisistä MasterChef-tuotannoista. Lisäksi suunnittelemme ruokasisältöjä yhdessä ohjelman käsikirjoittajan, ohjaajan ja tuottajan kanssa, Kantanen sanoo.

MasterChefin tehtäväklassikon, mysteeriboksin, lisäksi tulevalla kaudella kisaajien innovatiivisuutta testataan niin jääkaappitehtävän, kalastuksen, japanilaisen ruokafilosofian kuin Suomen suurlähettilään residenssissä toteutettavan illallisen muodossa.

– Kun tehtävä on lyöty lukkoon, lähden pohtimaan, mitä itse teemasta kokkaisin. Raaka-aineet pyritään aina hankkimaan niin, että niistä on mahdollista valmistaa mahdollisimman monipuolisia annoksia, Kantanen kertoo.  

Turhaa hävikkiä halutaan kuitenkin myös TV-tuotannossa välttää. Annokset menevät tuomareiden maisteltavaksi, ja ylimääräiseksi jääneet raaka-aineet hyödynnetään tulevissa tehtävissä.

– Ruokavaraston raaka-aineita säilytetään tehtävien välillä kylmäkontissa, jolloin ne ovat käytettävissä parhaimmillaan koko kuvausviikon tai jopa pidempään. Lisäksi ylijääneitä raaka-aineita lahjoitetaan hyväntekeväisyyteen, Kantanen kertoo.

Uutta tulevalla kaudella

Helmikuussa starttaavalla kaudella ohjelman jaksojen pituus kasvaa tunnista 1,5 tuntiin. Muutos tuo lisämaustetta sekä ohjelman kilpailijoille että katsojille: kokkausosuudet sukeltavat aiempaa syvemmälle ja luvassa on useita herkullisia masterclasseja.

Myös ohjelman aiemmilta kausilta tutut tuomarit Helena Puolakka ja Henri Alén saavat rinnalleen tuoretta näkemystä, kun tuomariston uutena vahvistuksena aloittaa Inari-ravintolalleen Michelin-tähden hankkinut Kim Mikkola.

MasterChef Suomi 11. helmikuuta alkaen tiistaisin klo 20 MTV Katsomossa & MTV3-kanavalla. Valio on ohjelman yhteistyökumppani.


Kuka Taneli Kantanen?

Taneli on kokki ja mainoskuvauksiin sekä TV-tuotantoihin erikoistunut ruokatuottaja. Tanelin kädenjälki näkyy MasterChef Suomen lisäksi muun muassa Illallinen kansallismaisemassa -ohjelmassa. Valion tuotteista Tanelille maistuu erityisesti Valio Play® maitokaakaojuoma – toisinaan kahvin joukkoon lorautettuna.


Search

Hei 👋 Autan mielelläni löytämään sopivan reseptin!

1